недеља, 22. новембар 2015.


SALVETNA TEHNIKA-DEKUPAZ

Salvetna tehnika, kao i dekupaž, može se izvoditi na bilo kojim čvrstim predmetima, što znači na metalu (aluminijumu), drvetu, plastici, staklu, kartonu, keramici i porcelanu, pa čak i na platnu i papiru. Postupak rada za salvetnu tehniku važi i za dekupaž. Neophodan materijal je:
  • predmet koji ćete dekorisati
  • salvete (najbolje troslojne, koje se mogu naći u hobi prodavnicama) ili rižin papir
  • četkica (najbolje je koristiti onu sa sintetičkom ili konjskom dlakom, jer oštre četkice za tempere mogu da pocepaju salvetu)
  • lepak i lak za dekupaž (dostupni su zasebno, a i kao lepak-lak 2u1 koji je idealan za početnike)
  • akrilne boje (ako želite da prethodno obojite predmet, ali nije obavezno)
  • makaze ili skalpel
Na početku, ako želite, ofarbajte predmet akrilnim bojama. Dok čekate da se predmet osuši, od salveta ili rižinog papira isecite ili iscepkajte motive koje želite da zalepite na predmet (ja lično mislim da se cepkanjem motiv lepše stopi i uklopi u celu sliku i cepkanjem se koristim za pojedinačne motive, a seckanjem se dobijaju oštre ivice i sečene motive koristim samo kada lepim deo salvete ili papira tako da pokrije celu stranu predmeta). Pošto se boja osušila, ako koristite salvetu, razdvojite je na slojeve i odvojite samo gornji prvi štampani sloj, a ako korisite rižin papir, motiv potopite u mlaku vodu na nekoliko sekundi, a potom ga izvadite i pokupite višak vlage između dva lista ubrusa. Na mesto na koje želite nalepiti motiv prvo nanesite lepak, zatim položite motiv, pređite preko njega prstima da uhvati lepak i tako isterajte sav vazduh, a onda pređite još jednom preko kompletnog motiva tanjim slojem lepka. Nemojte štedeti na lepku. Na ovaj način za lepite sve motive i sačekajte da se potpuno osuše. Onda izlakirajte kompletan predmet lakom za dekupaž. (Ako koristite lepak-lak 2u1, koristite ga i za lepljenje i lakiranje)
Salvetna tehnika je sama po sebi veoma pipava, posebno u početku, ali što više radova napravite, veće ćete iskustvo imati i vremenom ćete ući u štos.


KRAKEL TEHNIKA

Krakel tehnika predstavlja, u stvari, pripremu podloge na kojoj se posle može izvoditi dekupaž ili salvetna tehnika. Jednokomponentni krakel, odn. Marabu-ov 1K krakel, je aditiv za efekat ispucalosti boje na površini. Te pukotine odaju utisak starinskog, antičkog izgleda. Ovaj krakel se koristi za pripremu podloge na kojoj se kasnije izvodi neka dekupaž tehnika, ali ni to nije obavezno. Ako vam se dopadne efekat koji sam krakel ostavi nakon rada sa njim, i to bez dekupaž tehnike, možete predmet ostaviti takvog, prosto “krakelisanog”. Dvokomponentni krakel, odn. 2K krakel Pentart je takođe aditiv, ali se sastoji od dva krakela: krakela br. 1 i krakela br. 2. Oni zajedno čine celinu, ne koriste se zasebno, a i prodaju se u kompletu. Za razliku od 1K krakela, 2K krakel se koristi na predmetu koji je već dekupažiran ili tretiran salvetnom tehnikom, samo što ne sme biti izlakiran. Pri upotrebi 2K krakela puca i salveta, ukoliko ga nanesete na nju. Na predmet prvo nanesite krakel br. 1, i to najbolje utrljavajući ga prstima. Nakon što se br. 1 osuši, utrljajte na isti način i br. 2. Tokom sušenja će se pojaviti pukotine potpuno drugačije od onih koje nastaju pod dejstvom 1K krakela: pukotine koje podsećaju na pukotine porcelana. Pukotine se neće jasno videti, zato je neophodno pojačati ih antik pastom ili patinom. Patina je tečni crni aditiv i utrljava se krpicom, dok se antik paste nanose sunđerom ili prstima i prodaju u više boja (zlatna, srebrna, bronzana, bakarna, crna). Ukoliko koristite neki drugi aditiv za pojačavanje pukotina, pazite na sastav, jer treba da bude na akrilnoj, a nikako na uljanoj bazi.

Нема коментара:

Постави коментар